داشتم بخش سوم از بحث تبدیل دانش به ثروت را می نوشتم که گفتم این مابین کار به عنوان زنگ تفریح یه پیش بینی هم در مورد آینده وضعیت اقتصادی انجام دهم!

چقدر مظلوم است این علم گسترده و پیچیده اقتصاد که اظهار نظر درموردش تبدیل به زنگ تفریح افرادی چون من گشته !

من در طول ماه های گذشته بسیار نگران وضعیت اقتصادی بوده ام و با هرکسی که میشناختم در این مورد صحبت کرده ام و جویای نظرش شده ام و کلیپ هایی را در یوتیوب و تلویزیون در این باره مشاهده کردم.

نتیجه جالبی که به آن رسیدم این بود که بیش تری افرادی که دانشجوی اقتصاد یا دانش آموخته آن یا متخصص امر بوده اند اظهار به غیر قابل پیش بینی بودن کرده اند . وبیش تر افرادی که اقدام به پیش بینی کرده اند در حالت خوبش تحلیلگر سیاسی یا روزنامه نگار و اینها بوده اند. اکثرا هم رای به بالا رفتن شدید قیمت ارز در انتهای سال 97 داده اند . افراد متخصص این حوزه از پیش بینی قطعی خودداری میکنند احتمالا به این علت که می دانند اقتصاد سوار بر توابعی پیچیده و در هم تنیده است که خود این توابع وابسته به متغیر هایی هستند که به نوبه خود تابعی از زمان و شرایط سیاسی و انتخاب های جمعی ماست .

پس اجازه دهید من هم یک خودکشی وبلاگی دیگر انجام دهم و بگویم که به نظر من قیمت دلار در ماه های آتی وسال جدید چندان بالا نخواهد رفت . به نظر من علت اصلی انفجار در قیمت دلار در سال 97 (که باید گفت جایزه ای بخ دلالان بود و باعث شکستن کمر بسیاری از زحمت کشان شد!) به 5 – 6 سال گذشته اش بر میگردد . سالهایی که قیمت دلار به طور سوری ثابت نگه داشته شد یا حداقل اینطور نمود بیرونی داشت . TimeLine ای از قیمت دلار

و به قول رائفی پور پست ریاست جمهوری یک نارنجک ضامن کشیده بود که به رقبا تعارف می شد. به نظرم با توجه به اتخاذ چندین تصمیم مهم در سیاست ارزی در تابستان گذشته و هچنین دادن اختیارات لازم به بانک مرکزی جهت اقدامات لازم برای کنترل عرض و تجربه نسبتا موفق این اقدامات در هفته های پرتلاطم گذشته امید است قیمت ارز و دلار در سال آینده افزایش قابل توجهی نداشته باشد .

 

پی نوشت : اگر چه قیمت برخی کالا ها در ماه گذشته خیلی زیاد شده است اما به نظرم این موازی همان افزایش قیمت ارز بوده که اثراتش در همه اجناس بارز نشده بود.

پی نوشت دو : من اقتصاد نمی فهمم . تاکید میکنم میکنم من اقتصاد نمی فهمم.