با یک دوست تازه وارد ، در زمینه برنامه نویسی برای ویندوز با JavaScript صحبت کردم که بهانه ای شد تا یکی از نوشته های وبلاگ قبلیم رو از سایت آرشیو بکشم بیرون .

خاطره : یادم هست اولین نفری بودم که تو محیط وب فارسی کلمه HTA=Html Application رو به کار بردم و اون موقه وقتی این پسوند رو به صورت کاملا تصادفی (به خاطر اشتباه تایپی!) پیداکردم کلی ذوق زده شدم . دلیلش این بود که نمیدونم چرا ولی اوایل همیشه علاقه ی زیادی به ساختن نرم افزار با ویندوز صفر کلیومتر بدون هیچ ابزاری اضافی داشتم. شاید یه دلیلش این بود که رم کامپیوترم ۱۲۸ مگ بود. و بعدها که ویندوز ۷ شروع به شیوع کرد . فهمیدم که از این پس Microsoft .Net Framework جزء جدانشدنی از ویندوز شده به همین خاطر بعدها تونستم این حس برنامه نویسی با ویندوز صفر کیلومترو با کمک زبان #C روی Notepad ارضا بکنم. ینی نه اینکه تو Notepad بیام برنامه Console Application درست کنم . نه! بلکه داشتم تو Notepad (و بعدها تو Notepad++) برنامه های Windows Forms می نوشتم! اگه برنامه نویس Csharp یا Java باشید می فهمید که داشتم چه خریتی می کردم!! ناگفته نماند که بعدها با همین Notepad یک IDE کوچولو و پرتابل برای C# ساختم که ترکیبی از یک ادیتور Syntax Highlighter همراه با قایلیت Build بود. البته دیتابیس کلمات کلیدی رو که به صورت XML بود از Program Files های یک ویرایشگر دیگه (اگه اشتباه نکنم از همین Notepad++ ) برداشته بودم .

و اما بعد از روضه.. عین متن وبلاگ قبلیم رو در همینجا میارم تا هم به این دوست عزیز رفرنس بدوم و هم شاید طراح/توسعه دهنده وبسایت دیگه ای ازش استفاده کرد. فقط این نکته رو قبلش اضافه کنم که فایل های HTA مخصوص ویندوز هستند و اگر بخواید بعدا تغییر پسوندش بدید و ببرید در سیستم دیگه ای باید برنامه رو بگونه ای بنویسی که از جاوااسکریپت استاندارد استفاده کنید . هرچند قدرت اصلی مفسر HTA که روی ویندوز هست همین استفاده از همه قابلیت های Jscript (شما بخونید JavaScript مایکروسافت یا همون VBScript با مزه/سینتکس JavaScript ) هست . البته Jscript رو با Jscript.Net اشتباه نگیرید . مفسر HTA و Jscript تو ویندوز XP هم هست و وابستگی به Microsoft .Net Framework نداره.

 

اگر جزو آن دسته از طراحان وبی هستید که به زبان نشان گذاری اچ تی ام ال و یکی از زبان های اسکریپتی سمت کاربر مسلطید و می خواهید از این مهارتتان برای نوشتن برنامه های دسکتاپ استفاده کنید،لازم نیست راه دوری بروید،همان جا که نشسته اید بمانید و این کارها را انجام دهید:

-طبق معمول جناب نوتپد را باز کنید و کدهای زیر را در آن بنویسید

-حال فایل خود را با پسوند hta ذخیره کنید و آن را اجرا کنید در کدهای فوق تنها عنصری که شاید برای شما نا آشنا باشد تگ HTA هست.این تگ مخصوص فایل های HTA بوده و خاصیت هایی برای تنظیم شکل ظاهری نر افزار دارد:

icon:
آدرس یک آیکون برای فرم برنامه

caption:
این خاصیت که مقدار yes یا no میگیرد،تعیین می کند که آیا نرم افزار تایتل بار داشته باشد یا نه. یادم هست که ۲سال پیش چند ویروس شایع شده بودند که شعارهایی را روی نواری زرد رنگ می نوشتند ،که یکی از آن ها از همین فایل ها استفاده می کرد.

minimizeButton:
مقدارهای yes و no میگیرد.تعیین میکند که دکمه minimize فعال باشد یا نه

maximizeButton:
مقدارهای yes و no میگیرد.تعیین میکند که دکمه maximize فعال باشد یا نه

به جرات می تونم بگم که بسیاری از نرم افزار های دسکتاپ کاربردی که در ایران ساخته می شن با استفاده از این روش و قابلیت های زبان VBScript یا JScript قابل نوشتن هستند.

 

اگه فرصتی شد بعدا باز نکاتی رو در این باب به صورت پی نوشت اضافه میکنم.