شما در حال مشاهده نسخه قدیمی هستید | لیست مطالب قدیمی نسخه جدید

چگونه بازدید وبسایت خود را افزایش دهیم؟

به عنوان کسی که تجریه گرندان چندین وسایت به عنوان وب مستر را دارم ، تجریه مدیریت یا کاربری فعال در انجمن های فارسی و گاها انگلیسی را به عهده داشته ام و خلاصه اینکه سالهاست با محیط وب آشنا هستم و همچنین به عنوان یک طراح و توسعه دهنده وب ، دیدگاه های خودم را در این زمینه دارم که مناسب دیدم به اشتراک بگذارم.

 

ابتدا اجازه دهید اگر برایتان آشکار نیست بگویم که وبلاگی که در حال حاضر می خوانید با وردپرس بالا آمده و تنها افزونه ای که روی آن نصب کرده ام یک افزونه رایگان تبدیل تاریخ میلادی به شمسی بوده (که در هنگام نوشتن این پست آن را هم نه تنها غیر ضروری بلکه شاید مضر ارزیابی می کنم) و خلاصه کار خاصی روی آن از نظر سئو انجام نداده ام.

علت اینکه از CMS یا سیستم مدیریت محتوای ساخت خودم برای این وبلاگ استفاده نکرده ام صرفا این بوده که تمرکزم در این وبگاه فقط برروی نوشتن و مدیریت وبسایت باشد و توسعه و بهبود کد ها و یا Refactor کردن آن ها ذهنم را وسوسه نکند .

و به شخصه وردپرس را یک سیستم کافی و حتی Overqualified برای گرداندن یک وبلاگ میدانم اگرچه آن را با تمام افزونه های موجودش و قابلیت توسعه نامحدود آن ، برای بیش تر وبسایت های غیر شخصیِ تجاری کمتر مناسب می بینم.

وقتی با بیشتر کسانی که از من می خواستند سایتی برایشان راه اندازی یا طراحی کنم صحبت کرده ام آن ها چیزی که بر رویش زیاد تاکید کرده اند مسئله SEO و گاها هم امنیت وبسایت بوده. درمورد امنیت و مهندسی نرم افزار هم حرفهایی دارم که آن ها را به بعد موکول می کنم.

امروز بسیاری از کسانی که خواهان راه اندازی وبسایت هستند به نوعی در زمینه کامپیوتر و آیتی دچار دانش بسیار ناقص اما مسلح به کلمات فنی هستند. و این سلاح ها در آنها توسعه بیشتری یافته اگر در گذشته نشست و برخواست با چندین کد نویس تازه کار را داشته باشند.

وقتی یک مشتری آشنا به مسائل فنی اما بسیار ناوارد در آن ، درمورد SEO صحبت می کند ، SEO مانند یه چوب جادویی یا یک دانش سری است که اگر برنامه نویسی مجهز به آن باشد می تواند شما را جزو یکی از میلیاردر های خود ساخته دنیای آیتی کند حال آنکه بسیاری از همین ها برنامه نویس ها اگر میتوانستند چنین کسب و کاری را برای خودشان راه بیندازند به هیج وجه به سراغ برنامه نویسی آنهم از جنس INSERT ، UPDATE , DELETE اش نمی رفتند و ترجیه میدادند در کنار ثروت باد آورده بر روی باتها و رباتها ، تروجان ها و آنتی ویروس ها ، کامپایلرها و دیکامپایلرها کار کنند و کمترین ارتباط را با مدیران و مشتری ها داشته باشند.

حتی خود گوگل هم آن قدر به SEO اعتماد و اعتقاد ندارد که ما داریم و من در طول این سالها به تجربه دریافته ام که بی توجهی به گوگل و حتی بی اعتنایی به کنسول وب مسترش موثر تر از دنباله روی کور کورانه از علمی انتزاعی و بدون هیچ قاعده مشخصی به نام SEO جواب می دهد.

 

گوگل به وبسایت شما نیاز دارد

گوگل تعارف ایرانی را بلد نیست . برای او مهم نیست در مطالبتان به او فحش بدهید یا به اون لینک بدهید . اگر الگوریتم بی احساس اما باهوشش تشخیص دهد که آوردن وبسایت شما در نتایج جستجو برایش خوب است مطمئن باشید شما را ایندکس می کند.

به جرئت میگویم مهم نیست که وبسایت شما نقشه سایت با فرمت XML داشته باشد یا نه ، آن را به صورت دستی در سیستم Search Console اش ثبت کرده باشید یا نه . فکر میکنم موافقان این حرفم به اندازه تعداد انگشت هم نباشد . اما خب فایده اش چیست اگر در این وبلاگ قصه تکراری بخوانم. برای حرفم اثبات و داده آماری ندارم فقط میتوانم امیدوار باشم اعتماد کنید یا حداقل تجدید نظر داشته باشید.

 

گوگل باهوش بوده و امروز باهوش تر شده است

شاید زمانی واقعیت اینگونه بوده یا باور اینگونه بوده که URL های به صورت zanganli.ir/seo برای گوگل قایل فهم تر یا محبوب تر از URL های به صورت zanganli.ir?article=seo بوده اما امروز بنا بر گفته خودش فهیم تر شده و مشکلی در فهمیدن و با ایندکسشان ندارد. این گفته ام بر خلاف قبلی منبع هم دارد اما لینکش را ندارم و بنا را بر اعتماد میگذارم.

 

گوگل را گیج نکنید

گوگل گاها باهوش تر از انسانهاست و البته مثل انسانها گیج می شود و اعتماد برایش سخت تر می شود اگر رفتارهایتان عجیب و غریب باشد و از یک الگوی تقریبا ثابت پیروی نکنید. تعریفی از هوشمندی به صورت پیش بینی رفتارهای آینده از روی رفتارهای قبلی تعریف می شود و نه در پیش بینی رفتارهای Random .

بدترین نوع این گیج کردن به نظرم تغییر دادن های غیر ضروری آدرس آن هم بدون ارسال هیچ Http Header مناسب (این کار توسعه دهنده است) و از کم و زیاد کردن متا تگ های HTML در CMS های با امکان ویرایش قالب ، بدون اطلاع دقیق از طرز استفاده آنها و بدون هماهنگی و مشورت با توسعه دهنده اتان است.

 

روی محتوای سایت کار کنید – برای گوگل کار نکنید

اگر وبسایت شما قرار است ارائه دهنده محتوا باشد ، به محتوای آن برسید . قبلا گفتم که کپی پیست نکنید. امروز تشخیص اوجینال بودن مطلب هم توسط گوگل بهتر و مهمتر شده . اگر چه همچنان Google Page Rank صفحه شما در معنای قدیم و جدیدش بر آن می چربد. به هر حال چیزی که مهم است این است که کاربران سایت شما را مفید ارزیابی کنند حتی تلاش الگوریتم گوگل هم امروزه بر این است که از دید یک انسان به وبسایت شما نگاه کند و یک انسان را شبیه سازی کند. لینک مخفی به سایت خود ، Iframe های مخفی و Tag و تایتل های هم رنگ صفحه و بازی های بچه گانه ای از این دست دیگر پاسخ نمی دهد و به عقیده و تجربه من قبلا هم در کل پاسخ نمی داد! هر چند که امروزه ممکن است باعث دریافت امتیاز منفی یا قرار گرفتن شما در لیست سیاه گوگل شود.

 

الکسا را ندید بگیرید

قبلا گفتم گوگل را نادیده بگیرید و درگیری چیزی که من آن را سئو بازی می نامم نشوید . اما اینجا می گویم که الکسا کلا فراموش کنید. وارد بازی های مضر و بچه گانه افزایش فوری رنک الکسا نشوید و پیشنهادم این است اگر مبلغی خرج این مورد میکنید آن را صرف هاستتان بکنید ) توجه کنید که چیزی که مهم است افزایش تدریجی اما پایدار بازدید کننده است. وبسایت شما باید چیزی برای ارائه داشته باشد و اعتماد را کم کم بسازد. هماگونه که امروزه کم کم یاد میگیریم جم کردن دانش ارزشمند تر و سخت تر از جم کردن مدارک است باور دارم روزی هم یاد می گیریم که افزایش مخاطب و حفظ آن صداقت و رحمت و زحمت میخواهد و یک شبه انجام نمی شود.

 

سرعت وبسایت خود را افزایش دهید (یا شاید باید بگویم کاهش ندهید)

به مرور زمان تکمیل می شود..