صحبتم درمورد نوشته ها یا مطالب آموزشی است که برای نخستین بار در وب منتشر می شود. فعلا صحبت از کپی رایت نمی کنم . هدف فعلا اثبات محق بودن است. چندین روش وجود دارد . من در این مطلب یکی را می گویم و بعدا به موارد دیگر هم اشاره خواهم کرد.

احتمالا شما هم با وبسایت آرشیو آشنایی دارید. اگر نه به طور خلاصه به شما می گویم کار این سایت آرشیو مدیا است . یکی از چیز هایی که این سایت آرشیو می کند خروجی وبسایت هاست . به عنوان مثال اگر به آدرس https://web.archive.org/web/*/google.com بروید می توانید آرشیو خروجی گوگل را از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۸ مشاهده کنید. با انتخاب سال ۱۹۹۸ از لیست بالا و سپس انتخاب یکی از تاریخ های مشخص شده با دایره (تاریخ هایی که از آن آرشیو تهیه شده) می توانیم گوگل آن زمان را ببینم.

http://s8.picofile.com/file/8338805784/google1998.JPGانجام این کار برای وبسایت هایی که سالهاست از آن استفاده می کنید یا شاید زمانی مال شما بوده است ممکن است سورپرایزتان کند و باعث ایجاد یک حس نوستالژی در وجود شما شود.

همانطور که متوجه شده اید همه وبسایت ها در همه تاریخ آرشیو نشده اند و رابطه مستقیمی بین میزان فعال بودن سایت ها در یک تاریخ و تعداد آرشیو در آن تاریخ وجود دارد . با این حال شما می توانید خودتان به این نرم افزار بگویید که صفحه شما را آرشیو کند.

به عنوان مثال در تصور بالا من آدرس وارد شده در کادر بالا را از گوگل به آدرس این پست http://zanganli.ir/post/4/peaceful-warrior.htm که درمورد فیلم

Peaceful-Warrior منتشر کرده بودم تغییر میدهم و اینتر میزنم.

همانطور که مشاهده می کنید ماشین آرشیو پیام داده که این صفحه آرشیو نشده اما نسخه زنده آن موجود بوده و قابل آرشیو است. با انتخاب گزینه Save this url in the WayBack Machine و پس از چند ثانیه صبر صفحه مذکور آرشیو می شود.

حال این آرشیو از آدرس زیر

https://web.archive.org/web/20181002085844/http://zanganli.ir/post/4/peaceful-warrior.htm

برای همیشه قابل دسترس خواهد بود . همانطور که میبینیم در این ادرس بجای * رشته ۲۰۱۸۱۰۰۲۰۸۵۸۴۴ قرار گرفته که اشاره به تاریخ و ساعت آرشیو دارد.