شما در حال مشاهده نسخه قدیمی هستید | لیست مطالب قدیمی نسخه جدید

چرا از پیام رسان داخلی استفاده می کنم؟

این روزها اولویت من در چک کدن پیام پس از ایمیلم با پیام رسان ایتا هست . وقتی به کسی می گویم چرا پیام رسان داخلی نه؟ پاسخ هایی از این دست می شنوم.

 

بخاطر اینکه اطلاعاتم دست دولت و حکومت نیفتد

به عنوان کسی که با پروتکل های وب و رمزنگاری آشنا هستم .و تجربه کار با Web Api ها و نوشتنشان را دارم .به شما می گویم که حاکمیت می تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند و حتی اگر کاربر معمولی کامپیوتر هم بودم به شما می گفتم که حاکمیت برای دسترسی به اطلاعات شما نیازی به شکستن رمزنگاری بسته های ارسالی تلگرام ندارد .

 

اطلاعاتم دست مدیران پیامرسانهای داخلی نیفتد

این دیگر نژاد پرستانه خواهد بود که بگویم اشکالی ندارد اطلاعاتم دست پاول روسی بیفتد ولی فلان مدیر داخلی دسترسی به آن نداشته باشد.

چیزی که جالب است در تلگرام علاوه بر دو گروه بالا اطلاعات دسته گروه های دیگری هم میفتد. همین حدود یک ماه پیش بود که بیرون رفتن اطلاعات شخصی کاربران فیسبوک توسط مدیرش تایید شد . و به نظرم نیازی به این اخبار ها و سایر افشاگری ها هم نبوده . اگر دولت های قبلی امریکا حکومت را تروریست می نامیدند و دولت کنونی ملت را تروریست می خواند شاید با صفخات مذهبی فراوان موجود در فیسبوک و تصویر پروفایلهای مذهبی موجود در تصاویر پروفایل تلگرام بی ارتباط نباشد.

 

گروه چهارم چه کسانی هستند؟

گردانندگان پیامرسانهای طلایی ، نقره ای و رنگهای دیگر و دیگر . آیا فکر می کنید دولت می تواند فیلتر شکن هایی مثل سایفون را ازکار بیندازد (هر چند برخی از آنها هم معمولا همیشه اجازه کار پیدا میکنند!) ولی نمی تواند تلگرام فلان رنگ را که سرورش داخلی است و حتی دامنه اتصال به API اش پسوند IR دارد از کار بیندازد؟

 

چیز جالبی دیگری که در رابطه با سیاست حفظ حریم شخصی وجود دارد ، این است که پیامرسانهای رنگ و بارنگ به اصطلاح ضد فیلتر موجود امکاناتی هم ارائه میدهند که تلگرام اصلی ارائه نمی دهد . مثلا یکی بود که به شما میگفت فلانی تصویر پروفایل شما را چک کرده . در حالی که API ارائه شده توسط تلگرام چنین امکان را نمی دهد . معنای این جز این است که این پیامرسان همراه با ارسال اطلاعات به سرور تلگرام ، یه کپی و بیش تر از یک کپی را در دیتابیس سرور خودش نگاه میدارد ؟؟

 

چرا از داخلی ها ایتا را برگزیدم

برای این مورد همه دلایلم ممکن هست شخصی و سلیقه ای باشد . به این دلیل که بر خلاف دوتا از پیام رسانهای دیگر نسخه ویندوزی اش هنگام نصب روی ویندوزم خطا نداد و متوقف نشد . همچنین یک مخاطب با یوزر support@ دارد که فیدبک ها را میخواند و پاسخ هم میدهد. و به دلیل تنبلی ای که داشتم برای عادت کردن به رابط کاربری تازه . همانطور که میدانید پیامرسان ایتا هم نسخه اندرویدی اش و هم ویندوزی اش رابط کاربری تلگرام را دارد . و اگر زبانش رو هم انگلیش کنیم با نسخه اصلی تلگرام مو نمیزند. به هرحال حرف من اینجا تبلیغ ایتا نیست البته بدم نمی آید یکی دو تا از مخاطبان دیگرم را که برایم مهم هستند هم قانع کنم به ایتا بیایند تا با حذف تلگرام از دست کندی چیلتر شکنها ، و دزدی جاسوس افزارها و مزاحمت اسپم افزارها (حتما با عضویت خودکار درگروه ها و کانالها مواجه شده اید) ، خلاصی پیدا کنم.

 

می گویند ظرفیت پیام رانهای داخلی کم است و برای همه پاسخ گو نیست . می گویم برای ما که جا هست . و می توانم این را به عنوان یک حسن هم نگا کنم ، حداقل به شخصه در پیامرسان ایتا مخاطبی برای گپ زدن نمی آید . حرف زیاد است و CTS اجازه نمی دهد.