با استعفای غافلگیرانه ظریف دوباره بحث ها درمورد سیاست خارجه ایران ، FAFT و برجام تبدیل به موضوع داغ این روزها شده .

محمد جواد ظریف

بگذارید ابتدا نظرم را درمورد ظریف بیان کنم. با شناختی که تاکنون از ظریف به دست آورده ام ظریف را نه تنها یک انسان وطن پرست بلکه یک انسان با تقوا می دانم. با تقوا تر از بیشتر کسانی که نام امام ولی عصر لق لقه ی زبانشان و نردبان پیشرفتشان گشته حال آنکه تاثیری بر گفتار و کردارشان نگذاشته است.

در طول سالهای گذشته یکی از دردهای عمیقی که در من بوده و موجب عقده ام شده ، عدم درک جهانی از ظلمی بوده که دنیای استعمار در طول سالیان دراز بر ملت های منطقه و به خصوص بر ایران روا داشته . کودتایی که اگر نمی شد مطمئنم اکنون کشور ما در مجامع جهانی از حق وتو برخوردار بود و بجای اینکه هم اکنون تحت تحریم باشیم کشوری بودیم که می توانستیم تهدید به تحریم بکنیم. کشوری بودیم که نیازی نداشتیم برای حفظ استقلال و نظام حاکم فضای سیاسی و اجتماعی را امنیتی بکنیم و با هر تظاهراتی که می شود سیستم حاکم نگران این باشد که این تظاهرات موجی برای سواری خائنانی چون مسعود و مریم باشد . جنگ هشت ساله ای که تو گویی همه جهان مرده بود و سازمان های مدافع حقوق بشر تعطیل موقت بودند و قدرتهایی مثل شوروی و ایالات متحده و کشورهای ابر قدرت اروپایی همه و همه برای کشتن ایرانی ها دست به دست هم داده بودند و سایر کشورها کارشان تماشای نابودی منابع و ذخایر و کشته شدن و جانبازی جوانان دو ملت بیچاره بود.

از ظریف مچکرم چون تنهای که کسی بود که از ته دل ، و با قابلیتی بالا در هر فرصتی که در مجامع بین المللی داشت این موضوعات رو بیان کرد و باعث شد کمی از دردهای من کاسته بشه . درد دانستن !

توجه توجه : من نه بسیجیم ،نه فرزند پاسدارم ، نه جانباز ، نه شهید ، نه کار دولتی دارم. و باور دارم این که پای مصنوعیت را دربیاوری و بگذاری روی میز فایده ای برای دیپلماسی ندارد.

مذاکرات هسته ای و برجام

من از ابتدا موافق مذاکرات هسته ای بودم و به لزوم حصول یک توافق در این زمینه باور داشتم. به این خاطر که باورم دارم موضع جهان درمورد خطر ایران هسته ای ریشه در نگرانی واقعی و نه بهانه جویی داشت . وقتی کشور هایی مثل روسیه و چین و.. که با ما روابط دیپلماتیک و مسالمت آمیز دارند بارها از اینکه یک قدرت هسته ای جدید در همسایگی خودشون پیدا بشه ابزاز نگرانی کرده اند ، برای کشورهایی که مدام به آنها مرگ بر گفته شده مطمئنا این یک نگرانی واقعی خواهد بود.

اگر دقت کرده باشید رهبر ایران در چند سال گذشته در باره دو موضوع تاکید کرده و فتوا صادر می کند. یکی موضوع هسته ای و دیگری موضوع اهانت به اشخاص مورد احترام مسلمانان سنی ها و همچنین مسئله قمه زنی . آیا این خود نشان دهنده این نیست که او باور به وجود نگرانی در این زمینه ها داشته است ؟

اما هیچ وقت ندیده ایم که بیاید و بگوید حفظ حقوق زنان واجب شرعی است یا اینکه اگر حقوق بشر رعایت نشود حرام است .

به این خاطر که او می داند و هر موافق نظام و مخالف نظامی و هر ایرانی دیگری که عقل سلیم داشته باشد می داند که در رابطه با مسائل حقوق بشر و حقوق های دیگر و دیگر و کلا هرچیزی که مربوط به حقوق ملت ایران باشد آنها هیچ وقت نگران ملت ما نبوده اند . و برای مطمئن شدن درباره این موضوع رجوع به سوابق آنها کافی خواهد بود.

البته شکی نیست که آنها مثل همیشه درمورد نگرانی هایشان اغرق کرده اند چون این کاری است که آنها خوب بلدند پس انجام میدهند.

بعد از برجام و دبه آمریکا

روحانی و ظریف کاری را کردند که باور داشتند درست است و مجوزش را نه تنها از رهبری بلکه از خود مردم گرفته بودند.

ما نگرانی های آنها را رفع کردیم. اما آنها نگرانی ما را رفع نکردند. برجام نتیجه نداد و از نظر همه شکست خورده و نتیجه بسیار ناچیزی در قبال عقب نشینی هسته ای داشته است . اما خب هیچ کسی این را پیش بینی نکرده بود و حتی رهبری هم نگفته بودند که به نتیجه نمی رسد بلکه گفته بودند بد بینم. و حتی اگر ضمانت دبه کردن آمریکا هم داده می شد و با حکم حکومتی هم جلوی این کار گرفته می شد افرادی که به روحانی رای دادند و من که به او رای ندادم همچنان باور داشتیم برجام میتوانست به نتیجه برسد و شخص رهبری نگذاشت که بشه .

پس با این اوصاف برجام ناگزیر باید اتفاق می افتاد.

حال هر چه که شده گذشته و سوگواری و گرفتن انگشت اتهام به سوی روحانی و ظریف فایده ای ندارد .

 

استعفای ظریف

پیشتر گفتم که ظریف را دوست دارم . اما اگر او استعفا می دهد و آن را عمومی بیان می کند . یعنی اینکه باور دارد استعفا دادنش به صلاح است . و به نظرم اصرار برای باز گرداندن او درست نیست . اخیرا یک صحبتی با یک خبرنگار داشت که گفته بود ترامپ غافلگیر کردن را دوست دارد و به خاطر همین ماهم او را غافلگیر خواهیم کرد. شاید این همان غافل گیری است.

 

تصویب FATF

گذشته از اینکه تصویب کردن یا نکردن FATF چه تاثیرات مثبت و منفی ای دارد نظرم این است که تصویبش به صلاح نیست . به این دلیل ساده که تصویب FATF عمر برجام را که مریض شده و در آستانه فوت است بیش تر می کند و زمان اصلا به نفع ما کار نمی کند. واقعیت این است که استکبار جهانی شمشیر را از رو بسته و اروپا حتی اگر در پایبندی اش به برجام صادق هم باشد کاری از دستش ساخته نیست و در مقابل آمریکا کاری از پیش نمی برد.

من هم به مانند رهبر می گویم به اروپا اعتماد ندارم . ظریف را دوست داشتم و دارم . اما باورم این است که ظریف خوب زمانی استعفا کرده .

صلح خیلی خوب است . خنده خوب است . دیپلماسی خوب است . دیپلماسی خیلی خیلی خوب است . اما جواب نداده و نمی دهد .

به عقیده ام اکنون بهترین کار انجام سریع و غافلگیرانه اقدامات زیر است .

1- هماهنگی با حزب الله و حماس جهت پس گیری قدس

2- هماهنگی با سوریه و ارتش لبنان جهت پس گیری بلندی های جولان

3 – هماهنگی با حشد الشعبی و حوسی ها جهت پس گیری کعبه از شمال و جنوب

4- ارتباط با مردم مظلوم بحرین جهت بیرون راندن بیگانگان

5- اعلان خروج از برجام و NPT و از سرگیری سریع و پرشتاب برنامه هسته ای

6- بستن تنگه هرمز

7- حمله به موشکی به همه پایگاه های نطامی امریکا در منطقه

8- حمله موشکی به تلاویو و حیفا با شهاب سه

9- حمله سایبری به سیستم های مهم در آمریکا

10- رو کردن همه سلاح های رو نشده ، بسیج مردمی برای مبارزه و ادامه این روند تا انتها ، مرگ باعزت

ashura in zanjan

… I want peace , I love peace , But

We voted for peace , But hatred is what we get in return

I support javad zarif , I support president roohani

But diplomacy don’t work anymore

When You can’t make peace , War is the way to go

Ya Hussain

 

پی نوشت یک : من آدم احساساتی ای هستم و گاها احساساتم گل میکنه .

پی نوشت دو : من به روحانی رای ندادم ، همچنین به درستی نمی دونم FATF چیه

پی نوشت سه : تصاویر زیر صرفا جهت ایندکس شدن در تصاویر گوگل بجای تصاویر زنجیر زنی و قمه زنی و قمه کشی و خودکشی پاکستانی ها و… هنگام سرچ کلمه ashura و ashoora اضافه شد و دلیل دیگری ندارد.

 

ashura

ashura